06.05.2020

Psiholoģiskā palīdzība bērniem

  • darbs ar bērniem;
  • darbs ar vecākiem.

Kā bērni, tā arī pieaugušie ne vienmēr vienkārši izprot savas jūtas. Bieži, it īpaši bērniem, jūtas vada viņu rīcību un darbus. Mēs to saprotam tikai ar „atpakaļejošu datumu”.

Kas gan ir mans bērns?

Kā viņu saprast un panākt, lai viņš saprot mani?

Kā pasargāt savu bērnu no briesmām un tajā pašā laikā neierobežot viņa brīvību izvēlēties?

Vai bērns ir jāsoda un kā pareizi iedrošināt?

Ja bērns ir mazāks, jautājumi vairāk skar viņa fizisko un garīgo attīstību, kā arī pašsajūtu un veselību. Tiklīdz bērns kļūst vecāks, jautājumi paliek sarežģītāki un pāriet nākamajā līmenī par dzīves jēgu, tie vecākiem kļūst par mīklu:

Kāpēc mans bērns mani nesaprot? Kāpēc mēs strīdamies?

Kāpēc viņš neieklausās manos padomos un rīkojas pēc sava prāta?

Kāpēc starp mani un bērnu nav miera un sapratnes?

Kur es audzināšanā pieļāvu kļūdu?

Visbiežāk vecāku psiholoģiskās konsultācijas sniedz pozitīvu rezultātu, jo vecāki daudzus gadus ietekmē bērnu. Ļoti svarīgi, lai šī ietekme būtu pozitīva, pareiza no psiholoģijas viedokļa un lai tā būtu vislabākā Jūsu bērnam. To var sasniegt ar veiksmīgu psihologa darbu ar bērna vecākiem: bērns nokļūst jaunā, sev labvēlīgā vidē, kurā vecāks ir mainījis kādus savas uzvedības standartus. Šādas vecāka uzvedības izmaiņas, ja tās nemainās, noteikti rada labvēlīgu ietekmi uz uzvedības izmaiņām, jūtām un bērna dzīvesveidu.

Ir situācijas, kad pietiek pastrādāt tikai ar bērnu, lai varētu palīdzēt viņam atrast savu vietu ģimenē, vienaudžu vidū un apkārtējā pasaulē. Kā likums, darbs ar bērniem notiek vieglā rotaļu formā. Tas palīdz izvairīties no bērna pārguršanas un garlaikošanās.

Svarīgi ir apzināties, ka pie psihologa vēršas ne tikai ar acīmredzamām problēmām. Psihologs var sniegt nenovērtējamu palīdzību, lai novērstu tādas nākotnes problēmas, par kurām vecākiem šobrīd grūti pat iedomāties.